Ostatnia dwudniowa wizyta Władimira Putina w Japonii dotyczyła przede wszystkim kwestii spornych Wysp Kurylskich, a także współpracy energetycznej między Rosją a Japonią. Zdaniem komentatorów, nie przyniosła ona znaczącego przełomu, ale była sukcesem rosyjskiego prezydenta.

W miniony czwartek z dwudniową wizytą do Japonii przybył prezydent Rosji Władimir Putin. Miała ona nadać nowy impuls w stosunkach między Moskwą a Tokio. Była to pierwsza wizyta Putina w Japonii od czasu aneksji Krymu w 2014 roku.

Spotkanie z premierem Shinzo Abe odbyło się w znanym z gorących źródeł kurorcie Nagato na południu kraju. Rozpoczęło się z ponad dwugodzinnym opóźnieniem ze względu na spóźniony przylot Putina.

Podczas spotkania z prasą Putin powiedział, że dzięki japońskiemu premierowi możliwy okazał się rozwój stosunków między Rosją a Japonią.

Według agencji TASS, rozmowy w pierwszym dniu koncentrowały się głównie wokół spraw gospodarczych oraz inwestycji japońskich – pisze agencja TASS. Cytowała ona wypowiedź Kiriłła Dmitriewa, szefa Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich. Zapowiedział on powołanie do życia rosyjsko-japońskiego funduszu inwestycyjnego z kapitałem 1 mld dol. W planach funduszu znalazło się 20 wspólnych projektów, m.in. w zakresie poprawy infrastruktury portowej w azjatyckiej części Rosji, wspólne projekty badawcze dot. eksploatacji surowców energetycznych w obszarze przylegającym do Arktyki, a także otwarcie stałego połączenia kolejowego łączącego Rosję z Japonią, przewidującego m.in. stworzenie infrastruktury umożliwiającej regularne kursy pociągów z Rosji kontynentalnej na Sachalin . Dmitrieiew zaznaczył, że pięć z tych projektów zostanie zrealizowanych już w najbliższym półroczu.

Z kolei szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że Putin i Abe poruszyli w trakcie dwustronnej rozmowie szereg tematów, w tym sytuację w Syrii i na Ukrainie, a także spór dotyczący Kuryli. Z jego powodu do dziś oba kraje od czasu II wojny światowej nie podpisały traktatu pokojowego.

Przeczytaj: Rosja rozmieściła systemy rakietowe na spornych wyspach

Putin i Abe polecili swoim ekspertom rozpoczęcie konsultacji ws. wspólnych przedsięwzięć na czterech spornych wyspach Archipelagu Kurylskiego: Iturup, Szykotan, Hambomai i Kunaszyr. Część ekspertów uważa, że Rosji zależy na zagospodarowaniu Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu i to temu celowi miała służyć wizyta Putina w Japonii.

Obserwatorzy nie oczekiwali po tej wizycie znaczącego przełomu we wzajemnych stosunkach, w tym również w sprawie Kuryli, zajętych przez ZSRR w 1945 roku.

Od września br. trwały rosyjsko-japońskie konsultacje dotyczące intensyfikacji kontaktów międzypaństwowych na najwyższym szczeblu, głównie w celu uregulowania spornych kwestii. W tym czasie Putin oznajmił, że rozwiązanie sporów między Rosją i Japonią powinno być takie, “aby żadna ze stron nie czuła się przegrana”. Jeszcze przed wylotem do Japonii Putin w jednym z wywiadów stwierdził, że Rosja nie ma problemu terytorialnego z Japonią. – To Japonia uważa, że (między nami — red.) istnieje problem terytorialny, ale my jesteśmy gotowi o tym podyskutować – stwierdził rosyjski prezydent na antenie Nippon TV.

Podczas samej wizyty Putin mówił, że Rosja i Japonia pracują nad traktatem pokojowym.

– Trzeba przerwać ten historyczny ping-pong i zrozumieć, że fundamentalne interesy Japonii i Rosji wymagają ostatecznego uregulowania. (…) poszukiwanie rozwiązania, odpowiadającego interesom Rosji i Japonii wydaje się konieczne, bowiem brak traktatu pokojowego między Rosją i Japonią to anachronizm –mówił prezydent Rosji.

Przywódcy Rosji i Japonii zgodzili się na podjęcie wielopłaszczyznowej współpracy na obszarze Kuryli. Ma to dotyczyć m.in. ruchu bezwizowego i wspólnych inwestycji, a także utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej. W obecności Putina i Abe podpisano kilkadziesiąt porozumień o współpracy, w tym w sferze energetyki jądrowej.

Należy zaznaczyć, że po rozmowach obu przywódców poinformowano, że Rosja i Japonia są zainteresowane budową gazociągu między rosyjską wyspą Sachalin i japońską Hokkaido, dostarczającego gaz do elektrowni w okolicach Tokio. Japonia zamierza ściśle współpracować z Rosją w dziedzinie energetyki.

Ponadto, Abe zadeklarował chęć rozwiązania wieloletniego sporu i poprawy relacji z Rosją, by stworzyć przeciwwagę dla potęgi Chin. Komentatorzy wskazują, że dzięki wizycie Putin osiągnął swój najważniejszy cel – przełamał międzynarodową izolację Rosji. Analitycy uważają to za sukces Putina, ale zarazem sądzą, że wizyta nie była bardzo udana dla Abe. Zwracano uwagę m.in. na to, że Putin nie dał Abemu absolutnie nic, otrzymując w zamian propozycję zacieśnienia współpracy gospodarczej, a także na to, że Japonię zachęcono do zdystansowania się od amerykańskiej polityki wobec Rosji.

PRZECZYTAJ: Japonia – między Chinami a Rosją. Reset na linii Moskwa-Tokio

Kresy.pl / rp.pl / wyborcza.biz / polskieradio.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply