Kraje nordyckie pogłębiają współpracę i wzmacniają swoje siły wojskowe w obliczu pogarszającej się sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku – pisze agencja Bloomberg. Tak wynika z ostatniego szczytu przywódców tych państw.

W planach krajów nordyckich jest m.in. pozyskiwanie większej liczby wspólnych zamówień, w tym wspólnego umundurowania bojowego. Chcą także opracować wspólny system komunikacji wojskowej i rozpoznania z powietrza. Mowa jest także o wspólnej zdolności do operowania lotnictwa z lotnisk w każdym z krajów.

Rozmowy prowadzone były na zdemilitaryzowanej fińskiej wyspie Aaland. Wcześniej Szwecja ogłosiła, że ponownie rozmieści swoje wojska na Gotlandii, posiadającej strategiczne znaczenie w razie ewentualnego konfliktu z Rosją. Szwedzki premier Stefan Loefven powiedział w miniony czwartek, że działania Sztokholmu ws. wyspy nie wiążą się z żadnym konkretnym zagrożeniem:

– Od dłuższego czasu odnotowywaliśmy pogarszającą się i zmienioną sytuację bezpieczeństwa, w związku z tym co się wydarzyło na Ukrainie itd., więc to jest podstawą dla tych działań.

Równolegle do działań podejmowanych przez NATO na tzw. wschodniej flance, Finlandia coraz ściślej współpracuje ze Szwecją, by wzmocnić swoje zdolności obronne. Dania, Norwegia i Islandia są członkami NATO, zaś Szwecja i Finlandia współdziałają z Sojuszem znacznie ściślej niż wcześniej. Jednak jak na razie wybierają one pozostanie poza nim.

Zdaniem norweskiej premier Erny Solberg, sytuacja w regionie oznacza, że Norwegia potrzebuje „nawet lepszej kooperacji z NATO”. Zaznaczyła, że choć współpraca w zakresie obronności ze Szwecją i Finlandią układa się dobrze, to „ramami dla norweskiego bezpieczeństwa zawsze będzie NATO”.

Choć Finlandia i Szwecja wspólnie dzielą tradycję pozablokowości , to kwestia potencjalnego członkostwa w NATO stała się tam przedmiotem debaty. Szwedzki rząd niedawno zdecydowanie podkreślił jednak, że nie planuje przyłączenia się do Sojuszu, mimo pewnych płynących z tego korzyści.

– Stanowiska Szwecji jest jasne – w dalszym ciągu nie będziemy wchodzić w żadne sojusze– powiedział premier Szwecji. – Zmiana w tym zakresie stworzyłaby całkowicie nową sytuację. Potrzebujemy ciągłości, stabilizacji i umiejętności przewidywania.

Szwecja, NATO, bezpieczeństwo

Po 11 latach przerwy Szwecja przywraca stałą obecność wojskową na Gotlandii. Jak wynika z tajnych informacji, do których dotarł dziennik Dagens Nyheter powodem wcześniejszego niż planowano powrotu żołnierzy na wyspę ma być wzrost zagrożenia ze strony Rosji. Pierwotnie, według planu szwedzkiego parlamentu podjętego wiosną tego roku, wojska miały wrócić na Gotlandię w 2018 roku.

PRZECZYTAJ: Szwecja przywraca obowiązkową służbę wojskową, także dla dziewcząt

Szwedzkich wojskowych niepokoją jednak podejrzane zachowania ze strony niektórych przybywających do Szwecji Rosjan, po tym, jak ogłoszono decyzję o remilitaryzacji Gotlandii. Część szwedzkich mediów i wojskowych uważa, ze za ich działaniami mogą stać rosyjskie służby wywiadowcze.

Jak informowaliśmy wcześniej, w Szwecji ogłoszono opracowany na zlecenie rządu raport nt. polityki bezpieczeństwa.Rząd chce zachować status quo, a centroprawicowa część opozycji domaga się debaty na ten temat. Choć autorzy raportu nie zajmują stanowiska w kwestii przystąpienia Szwecji do NATO, to w konkluzji stwierdzają, że ewentualne wejście do Sojuszu zwiększyłoby zdolność perswazji ze strony Zachodu i zniechęcałoby Rosję do wszczynania konfliktu zbrojnego w regionie. W dokumencie stwierdzono zarazem, że atak ze strony Rosji na kraje bałtyckie jest wciąż mało prawdopodobny. Rosyjską agresję przeciwko Szwecji wykluczono całkowicie.

Wśród negatywnych następstw potencjalnego wejścia Szwecji do NATO i związanej z tym intensyfikacji zbrojeń, wskazano z kolei na kryzys polityczny w stosunkach z Rosją. Wyrażono również obawę, że członkostwo w NATO nie zaradziłoby brakom w szwedzkim systemie obronnym.

Zdaniem przedstawicieli szwedzkiego rządu, porzucenie przez Szwecję neutralności tylko wzmogłoby napięcie w regionie Bałtyku. Stąd, mimo zacieśniających się wzajemnych stosunków, Szwecja nie planuje wstąpić do NATO.

Bloomberg.com / unian.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply