Komitet Handlu Zagranicznego Parlamentu Europejskiego zaaprobował w głosowaniu Kompleksową Umowę Gospodarczo-Handlową między Unią Europejską a Kanadą czyli CETA.

Komitet Handlu Zagranicznego Parlamentu Europejskiego zaaprobował CETA głosami 25 deputowanych. Przeciw umowie opowiedziało się 15 członków Komitetu. Jeden z nich się wstrzymał. Teraz umowę musi zaakceptować cała izba. Głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na 15 lutego.

CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą. Jej celem jest zniesienie ceł, ujednolicenie regulacji dotyczących produktów sprzedawanych po obu stronach oceanu i liberalizacja handlu usługami. Najnowsze raporty, m.in. Krajowej Rady Izb Rolniczych wskazują, że CETA może doprowadzić do zaniku małych gospodarstw w Europie, zdominowania europejskich rynków przez żywność GMO (Kanada jej jest trzecim największym producentem na świecie). Umowa ma również wpłynąć na ceny skupu produktów rolnych, a także ryb. KRIR stwierdza wręcz, że „CETA spowoduje zniszczenie rolnictwa w Polsce i w Europie”. Bardzo krytyczny raport opublikowała również prestiżowa kanadyjska organizacja The Council of Canadians. W dodatku ujednolicenie reulacji, będzie oznaczać ich obniżęnie do poziomu Kanady, gdzie przepisy w kwestii ochrony zdrowia konsumenta są bardziej liberalne.

Co więcej, umowa zawiera również kontrowersyjny mechanizm ICS – czyli system niepublicznego arbitrażu, wcześniej nazywany systemem ISDS (inwestor-przeciw-państwu). Umożliwi to koncernom zaskarżanie rządów państw, jeśli uznają, że jakiś przepis obniży ich przyszłe zyski. Mechanizmu broni KE. Jednak jak dotąd ISDS pokazało, że w praktyce koncerny nie wahają się żądać miliardowych odszkodowań za przepisy, które służą obywatelom, ale uderzają w ich zyski. Ponadto, wyroki trybunałów funkcjonujących w ramach ISDS są dla państw wiążące. CETA umożliwi również dostęp do tego mechanizmu korporacjom amerykańskim. Tym samym, CETA może przynieść podobne skutki co TTIP.

Czytaj także: Marek Jakubiak dla Kresów.pl o postawie PiS ws. CETA: podejmują takie ryzykowne decyzje z jakiegoś powodu

europarl.europa.eu/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply