Historyczna lekcja w PE

W Parlamencie Europejskim wystawiono ekspozycję honorującą polskie elity, które zostały wymordowane przez Niemcy i Związek Sowiecki w czasie II wojny światowej.

Dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej i europosła Kosmy Złotowskiego (EKR) w Parlamencie Europejskim w Strasburgu otwarto wystawę „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”. Ekspozycja prezentuje największe akcje represyjne przeprowadzone równolegle przez Niemców i Sowietów w Polsce w czasie pierwszych miesięcy okupacji. Przypomniano na niej porozumienie pomiędzy nazistowskimi Niemcami a ZSRS w sprawie podziału wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej, atak obu agresorów na Polskę oraz okupację naszego kraju.

Podczas uroczystości otwarcia ekspozycji Kosma Złotowski podkreślał, że podobnie jak ZSRS zaprzeczał ewidentnym faktom dotyczącym masakry w Katyniu, tak teraz Rosja zaprzecza swojemu zaangażowaniu na Ukrainie. Przypominał, że po II wojnie światowej rozliczono w znacznej części zbrodnie nazistowskie, a Niemcy wzięły odpowiedzialność za te wydarzenia. Tymczasem – jak zaznaczył – w przypadku Związku Sowieckiego było zupełnie inaczej i dopiero w 1989 r. przyznano, że za zbrodnię katyńską odpowiadają Sowieci. –Chcemy przybliżyć eurodeputowanym tragiczne wydarzenia i cierpienia Polaków w czasie wojny –podkreślał polski parlamentarzysta.

Z kolei zdaniem posła Ryszarda Legutki, wiceprzewodniczącego frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), to, co się wydarzyło w czasie IIwojny światowej w Polsce, nadal jest mało znane, również wśród elit politycznych. Wystawa jest – jak podkreślił prof. Legutko –przyczynkiem do poznania i lepszego zrozumienia tragicznych kart historii. – Mord w Katyniu był zbrodnią wojenną popełnioną przez reżim sowiecki – powiedział Syed Kamall, szef grupy EKR. Dodał, że nie można dopuścić, by młode pokolenie zapomniało o tym wydarzeniu. Przypomniał też, że w drodze na uroczystości rocznicowe do Katynia zginął prezydent Lech Kaczyński oraz cała delegacja, która się z nim tam udawała.

Na wystawie zaprezentowano sylwetki niektórych ofiar, m.in. zamordowanego w Palmirach działacza politycznego, marszałka Sejmu II Rzeczypospolitej Macieja Rataja. Wystawa informuje m.in. o akcji AB, a więc egzekucjach przeprowadzonych przez Niemców wiosną 1940 r. na około 6 tys. osób należących do polskich elit kulturalnych, intelektualnych i politycznych. W tym samym czasie miała miejsce dokonana przez Sowietów zbrodnia katyńska, której ofiarami padło około 22 tys. oficerów wojska i policjantów.

źródło: “Nasz Dziennik”

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply