Według Andrzeja Kińskiego, eksperta ds. przemysłu obronnego, MON zmieniło koncepcję zakupu śmigłowców wielozadaniowych. Zamiast jednej platformy ma dojść do dywersyfikacji i celowych zakupów maszyn w oparciu o procedury przyspieszone. Nieoficjalnie jako pierwsze skorzystają zakłady w Mielcu i Świdniku.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Andrzej Kiński, ekspert przemysłu obronnego i redaktor naczelny magazynu “Wojsko i Technika” stwierdził, że w kwestii zakupu śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii doszło do zmiany koncepcji.

– Nie chodzi o to, żeby kontrakt na Caracale zamienić kontraktem na Black Hawki– stwierdził Kiński. – Nowe kierownictwo resortu obrony przeanalizowało tamto postępowanie i przyszło do słusznego wniosku, że tamto postępowanie było źle skonstruowane. Oparcie całego systemu śmigłowcowego na jednej platformie okazało się błędem. Stąd dojdzie do dywersyfikacji platform.

Ekspert zaznaczył, że takie działanie może wiązać się z nieco większymi kosztami eksploatacji. Jego zdaniem, śmigłowce te będą jednak mogły być efektywniej wykorzystane przez tych, którzy je potrzebują.

– Nie będzie w najbliższych latach dużego programu śmigłowcowego, jeżeli chodzi o maszyny wielozadaniowe, ale celowe zakupy –dodał Kiński. – Z rozmów z przedstawicielami ministerstwa, czy Inspektoratu Uzbrojenia wiem, że śmigłowce będą zakupione na bazie procedur przyspieszonych. Niemniej to i tak kilka miesięcy musi potrwać.

Ekspert przyznał, że według nieoficjalnych informacji pierwszymi beneficjentami takiego podejścia będą Lockheed Martin (za pośrednictwem PZL Mielec Sikorsky) oraz Leonardo (poprzez PZL Świdnik).

Kiński zaznaczył też, że obecnie jest już nowa, bardziej elastyczna ustawa offsetową.

– Z punktu widzenia Mielca i Świdnika jest znaczna, czy też deklarowana w przypadku nowych wyrobów, zdolność do produkcji, czy montażu maszyn w polskich zakładach bez konieczności realizacji dodatkowych inwestycji. Procent polonizacji, powiedzmy 50 proc. będzie zachowany– uważa ekspert. Według niego istnieje m.in. duża szansa na stworzenie w Polsce centrum serwisowego śmigłowców Black Hawk na obszar Europy Środkowej.

Przeczytaj: Macierewicz: Śmigłowce Black Hawk dla sił specjalnych jeszcze w tym roku

Czytaj również: Macierewicz: ukraińska Motor-Sicz weźmie udział w modernizacji polskich śmigłowców

Rp.pl/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply