Delegacja Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi przebywa w Polsce od 30 stycznia. Spotkała się z członkami prezydiów obu izb polskiego parlamentu.

Wizyta delegacji białoruskiego parlamentu jest pierwszą taką wizytą od wielu lat. Międzyparlamentarne kontakty między Polską a Białorusią całkowicie ustały w 2005 roku po tym gdy władze tej ostatniej rozbiły Związek Polaków na Białorusi, a następnie zdelegalizowały zarząd niezależnej od siebie organizacji występującej pod tą nazwą. Do przywrócenia kontaktów parlamentarzystów obu państw doszło dopiero w zeszłym roku na fali ogólnej odwilży we wzajemnych relacjach między sąsiednimi państwami. Jako pierwsi na Białorusi gościli przedstawiciele obu izb polskiego parlamentu. 30 stycznia w Warszawie, z rewizytą pojawili się deputowani izby niższej bialoruskiego parlamentu – Izby Reprezentantów.

Bialoruscy parlamentarzyści przyjechali do Polskie na zaproszenie wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Na czele białoruskiej delegacji stoi wicperzewodniczący Izby Reprezentantów Władimira Andriejczenko. Wraz z nim przybył również przewodniczący Komitetu Spraw Zagranicznych Izby Nikołaj Samosiejko. Pierwszego dnia wizyty delegacja była podejmowana przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. To właśnie w gestii tej izby pozostaje opieka nad Polakami poza granicami kraju. Tymczasem to właśnie na Białorusi żyje największa społeczność kresowych Polaków. Nic dziwnego, że sytuacja naszych rodaków stanęła w centrum zainteresowania polityków. “Rozmawialiśmy o tzw. tematach trudnych, jak konieczność zarejestrowania Związku Polaków na Białorusi, o Kuropatach, czyli o zbrodni katyńskiej i chęci wyjaśnienia przez naszą stronę tej zbrodni, o TVP Polonia i TVP Kultura” – podsumował spotkanie Karczewski.

Także 31 stycznia z bialoruską delegacją rozmawiał wicemarszałek Sejmu. Terlecki rozmawiał z nią o przyszłym rozwoju współpracy oobu parlamentów, kwestiach współpracy gospodarczej. Przedmiotem dyskusji była też idea Forum Regionów Polski i Białorusi, a także ogólne kwestie polityczne, także w kontekście relacji Białorusi z władzami Unii Europejskiej.

znadniemna.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. azar
    azar :

    proponuję rządowi zrobić deal z Rosją. Oddać im UPAinę wraz z tymi już u nas przebywającymi Ukraińcami a Rosja to sobie już tam poradzi z banderyzmem. Za to przejąć od nich Białoruś, kraj nam najbardziej przyjazny.