Na przełomie listopada i grudnia religijny i polityczny przywódca Tybetańczyków – Dalajlama był przyjmowany w Mongolii, Chińczycy ogłosili zamrożenie relacji z tym państwem.

Dalajlama to dla władz Chin niebezpieczny separatysta. Dlatego Pekin ostro reaguje na wszelkie publiczne wizyty i spotkania oficjeli z tybetańskim liderem. Dziś o dotkliwości zamrożenie realcji z tego tytułu przekonali się Mongołowie. Setki mongolskich ciężarówek, między innymi wożących kopaliny z kopalni Oyu Tolgoi należącej do australisjko-brytyjskiego koncernu Rio Tinto, czeka w kolejce do największego przejścia granicznego między Mongolią a Chinami – Gants Mod. Los kierowców jest tym trudniejszy, z w regionie panue teraz mroźna pogoda. Telewizja Al-Jazeera twierdzi, że część z nich oczekuje już na przekroczenie granicy od kilku dni. Wszystko ma związek z nowym regułami przewozowymi wprowadzonymi przez władze chińskie wobec mongolskich przewoźników.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL Geng Shuang ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, że nowe obostrzenia mają związek z niedawną przyjęciem Dalailamy przez mongolskich buddystów. W czasie czwartkowej konferencji prasowej powiedział jedynie, że w sprawie wizyty Dalajlamy w Mongolii “Chiny wyraziły swoje stanowisko wiele razy”. Blokada granicy to dla Mongolii, dla której Chiny pozostają głównym partnerem handlowym, bardzo poważny problem. Na Chiny przypada około połowy obrotów handlu zagranicznego Mongolii, nie posiadającej dostępu do morza. Pogrążony w kryzysie finansowym kraj ubiegał się u swojego potężnego, południowego sąsiada o kredyty i inwestycje.

Dalajlama przebywał w Mongolii w dniach 29 listopada-2 grudnia. Mongołowie, podobnie jak Tybetańczycy, są w dużej części wyznawcami buddyzmu szkoły gelug. Sam tytuł Dalajlamy został nadany po raz pierwszy przedstawicielowi tybetańskiego kleru buddyjskiego Sonamowi Gjaco w 1578 roku przez wodza mongolskiego Altan-chana. Jednocześnie jednak Dalajlama jest także politycznym przywódcą Tybetańczyków. Obecny Dalajlama, po zajęciu Tybetu przez Chińczyków w 1950 roku i stłumieniu powstania Tybetańczyków w 1959 roku, przebywa na emigracji w Indiach.

Nowoczesne państwo mongolskie powstało po usunięciu panowania chińskiego w 1921 r. na terytorium tzw. Mongolii Zewnętrznej. Reszta historycznych ziem mongolskich – dla Chińczyków tzw. Mongolia Wewnętrzna – pozostała pod panowaniem Chin i ulega sinizacji. Chiny Cziang Kaj-szeka uznały niepodległe państwo mongolskie dopiero w 1945 roku, lecz chiński dyktator szybko wycofał się ze swojej decyzji. Mao Zedong również uznawał Mongolię za część Chin, aż do 1951 roku gdy uznał jej niepodległość pod naciskiem ZSRR. W czasach komunizmu Mongolska Repulika Ludowa opierała się na sojuszu z Moskwą mającym równoważyć wpływy potężnego południowego sąsiada. Do tej pory władze Mongolii prowadzą podobną politykę balansowania.

Czytaj także: Ukraina chce od Mongolii rekompensaty za spalenie Kijowa w XIII wieku

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply