Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Województwa Bogdan Dyjuk wjechali dziś na terytorium Białorusi bez wiz, zgodnie z nowymi procedurami.

Od 26 października obywatele Polski mogą w culach turystycznych wjeżdżać na teren określony przez wladze Białorusi jako Park Kanału Augustowskiego oraz do miasta Grodna. Pierwszymi, którzy skorzystali z nowych możliwości byli przedstawiciele samorządu województwa polskaskiego oraz poseł Mieczysław Baszko i burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. Na granicy podjął ich gubernator obwodu grodzieńskiego Władimir Krawcow. “To historyczny moment, od dziś mieszkańcy naszego województwa, kraju i Unii Europejskiej oraz obywatele Białorusi mogą bezwizowo w celach turystycznych przekraczać granicę” – portal Związku Polaków na Białorusi cytuje marszałka Leszczyńskiego. “Dzisiejszy dzień to ważny krok w naszych kontaktach sąsiedzkich, to nowe możliwości rozwoju turystyki i przedsiębiorczości” – mówił z kolei guberntator Krawcow. Obie strony nie ukrywały, że widzą wiele korzyści w ożywieniu ruchu między dwoma nadgranicznymi regionami. Polska delegacja skierowała się do Grodna gdzie odbyło się spotkanie z lokalnymi władzami. W mieście ma powstać punkt informacji turystycznej województwa podlaskiego. Analogiczny punkt władze grodzieńszczyzny otworzą w Białymstoku.

Zarządzenie w sprawie bezwizowego ruchu dla obywateli Polski w okolicach Kanału Augostowskiego prezydent Aleksandr Łukaszenko wydał jeszcze 25 sierpnia. Bez wizy będzie można wjechać do Grodna oraz do otaczających Kanał Augustowski gmin: odelskiej, gorzskiej, kopciowskiej, sopoćkińskiej, podłabieńskiej. W reżimie bezwizowym będzie można na nie wjechać przez przejścia graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Rudawka-Lesnaja (to przejście sezonowe działające w okresie 1 maja-30 września), a także dwa przejścia graniczne z Republiką Litewską (w tym jedno sezonowe).

Aby wjechać w rejon Kanału Augustowskiego trzeba będzie posiadać “paszport oraz specjalne zezwolenie na prawo do przebywania w strefie bezwizowej. Dokument wydawany będzie przez odpowiednie firmy turystyczne, w wersji – indywidualnej lub grupowej wizyty w parku”. Będzie w nim wymieniona nazwa firmy, plan pobytu, w przypadku pozwolenia grupowego także imię i nazwisko lidera grupy. Dokument taki będą mogły wydawać jedynie firmy działające “na terytorium Grodna, parku „Kanał Augustowski” i w okolicy”. Zamówienia będzie można u nich składać drogą elektroniczą. Odpowiednie zezwolenie umożliwi przebywanie na terenie określonym dla ruchu bezwizowego w ciągu pięciu dnia. W wywpadkach losowych uniemożliwiających wyjazd z Białorusi, turysta powinien zwrócić się do najbliższego organu spraw wewnętrznych, który wyda mu wizę. Nieuzasadnione przekraczanie zasiębu terytorialnego i okresu ruchu bezwizowego podlegać będzie karze administracyjnej.

Poza oczywistymi walorami turystycznymi Kanału Augustowskiego i Grodna podkeślić należy, że Grodno pozostaje głównym ośrodkiem wspólnoty polskiej na Białorusi. W mieście tym żyje 81,2 tysięce narodowych Polaków co oznacza, że stanowią niemal 25% jego zaludnienia. Miasteczko Sopoćkinie do którego również będzie można wjechać bez wizy jest jedną z najbardziej polskich miejscowości na Białorusi – Polacy stanowią 79% jej mieszkańców. Polacy stanowią większość mieszkańców także w gminach: odelskiej, gorzskiej, podłabieńskiej.

znadniemna.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply