Rajd Katyński wyruszył z Warszawy

Ponad 100 osób weźmie udział w IX Międzynarodowym Motocyklowym Rajdzie Katyńskim, który w sobotę wyruszył z Warszawy. Motocykliści w 17 dni pokonać mają ponad 6 tys. km, ich trasa przebiegać będzie przez Polskę, Ukrainę, Rosję, Litwę, Łotwę i Estonię.

Celem wyprawy jest złożenie hołdu ofiarom zbrodni i dotarcie do miejsc męczeństwa Polaków.

Jak powiedział PAP w piątek prezes Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, pomysłodawca i organizator rajdów, Wiktor Węgrzyn, w sobotę o godz. 10, na placu Józefa Piłsudskiego odbędą się uroczystości związane z rozpoczęciem rajdu. Motocyklistów oficjalnie pożegna prymas Polski kardynał Józef Glemp, swoją obecność zapowiedział także prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.

Węgrzyn zwrócił uwagę, że co roku trasa rajdowców trochę się zmienia, ale nigdy nie są pomijane najważniejsze cele rajdu – Charków, Katyń i Miednoje. Na każdym motocyklu powiewa polska flaga, a do składanych wieńców przywiązane są symboliczne biało-czerwone szarfy.

Tegoroczny rajd potrwa 17 dni, a jego trasa przebiegać będzie przez następujące miasta: Warszawa – Żółkiew – Włodzimierz Wołyński – Lwów – Olesko – Zbaraż – Krzemieniec – Huta Pieniacka – Żytomierz – Berdyczów – Kijów – Charków – Orzeł – Moskwa – Katyń – Miednoje – Sankt Petersburg – Dorpat – Kircholm – Wilno – Soleczniki – Koniuchy – Kopciowo – Suchowola – Sokółka – Warszawa.

W miejscach pamięci uczestnicy rajdu złożą wieńce i zapalą znicze, spotkają się z Polakami mieszkającymi na Wschodzie, zaplanowano także wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych.

Oprócz odwiedzania grobów pomordowanych Polaków, uczestnicy Rajdów Katyńskich starają się pomóc polskim dzieciom i ich opiekunom mieszkającym na terenach byłych republik ZSRR. Specjalnie dla nich organizowane są zbiórki darów, które potem trafiają do najbardziej potrzebujących.

“Zabieramy ze sobą zabawki, słodycze, polskie książki, których tam nie ma. Wieziemy w szczególności literaturę piękną: Sienkiewicza, Mickiewicza, Krasińskiego. To o tych ziemiach pisali nasi wielcy. Chcemy, aby mieszkający na Wschodzie Polacy mieli kontakt z polskim językiem” – podkreślił Węgrzyn. W Moskwie i Petersburgu do polskich motocyklistów dołączą motocykliści rosyjscy. “Wspólnie będziemy składać wieńce” – powiedział PAP Węgrzyn.

Pierwszy Rajd Katyński odbył się w 2001 roku i wzięło w nim udział około 50 motocyklistów. W 2009 roku jest to już ponad sto osób, wśród nich są także kobiety. “To jest właśnie nasz największy sukces: z roku na rok liczba uczestników rajdu rośnie, właściwie bez nagłaśniania medialnego tego wydarzenia. Ciągle zgłaszają się nowe osoby, które chcą z nami pojechać na kolejne rajdy, a wiadomości o tym wydarzeniu rozpowszechniają się pocztą pantoflową” – mówił Węgrzyn.

IX Rajd Katyński zakończy się 14 września, ale oficjalna uroczystość powitania motocyklistów odbędzie się w niedzielę, 4 października o godzinie 12 na placu Piłsudskiego w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wcześniej o godzinie 10 odprawiona będzie msza św.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński jest także organizatorem motocyklowego zlotu – rozpoczęcia sezonu na Jasnej Górze. W tym roku 19 kwietnia przybyło tam ponad 23 tys. motocyklistów z całej Polski i zagranicy. Dzięki wpłaconym przez nich pieniądzom za pamiątkowy znaczek z Jasnej Góry na rzecz Polaków na Wschodzie w 2008 roku ufundowano dwa pomniki Jana Pawła II na Białorusi (stanęły w Miorach i Szumielinie), sfinansowano przyjazd białoruskich dzieci do Polski, a także ufundowano mundurki dla polskich harcerzy. Dodatkowo na Jasną Górę każdy motocyklista przywiózł ze sobą pluszową zabawkę. Kilkaset takich misiów Stowarzyszenie przekaże podczas IX Rajdu Katyńskiego dzieciom na Wschodzie.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply